Przeczytaj ten wpis a dowiesz się jak zrobić panele słoneczne - Portal Fotowoltaika

panele słoneczne łódź

Podczas podróży przez Polskę można zauważyć

Paliwa kopalne nie mnożą się i nie będziemy korzystać z nich wiecznie. Przyszłością energetyki jest fotowoltaika, pozwalająca w sposób nieograniczony czerpać energię ze słońca.

Energia odnawialna fascynu

Przeczytaj ten wpis a dowiesz się jak zrobić panele słoneczne - Portal Fotowoltaika panele słoneczne łódź
je ludzi już od dawna. Ogrzewać nią domy, zasilać kuchenki do gotowania i bojlery a jednocześnie nie wytwarzać dymu i spalin, oraz nie wyjaławiać ziemi - te zagadnienia absorbują najtęższe głowy.

Szukając źródeł odnawialnej energii, znaleźliśmy sposób na koncentrację i przetwarzanie łatwo dostępnego światła - kolektory słoneczne. Zamontowane najczęściej na dachach, nie rzucają się w oczy, za to dają możliwość ogrzania wody służącej do mycia, podłączenia oświetlenia, a nawet zasilenia fontanny w ogrodzie, czy rolet w oknach! Energia odnawialna wciąż zaskakuje.

Kolektory słoneczne, czyli inaczej solary nie są już w naszym kraju czymś egzotycznym. Podczas podróży przez Polskę można zauważyć je na co drugim domu. Fotowoltaika zasila też światła drogowe, również takie, które pomagają kierować ruchem aut na placach budowy dróg i autostrad.


Technologia Smart

Fotowoltaika jest taką dziedziną wiedzy i techniki, która prężnie się rozwija ze względu na coraz szersze zainteresowanie dotyczące pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Fotowoltaika ma na celu wykorzystanie energii promieniowania słonecznego i przekształcanie jej w energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne, wykorzystując zjawisko fotowoltaiczne, korzystają z energii słonecznej do produkcji prądu elektrycznego. Działanie i wydajność paneli słonecznych jest więc uzależniona od panujących warunków pogodowych, jednak dzięki wykorzystaniu technologii Smart możliwe jest wydajniejsze korzystanie z paneli słonecznych. Technologia Smart w fotowoltaice polega na wykorzystaniu specjalnych optymalizatorów pracy oraz inwerterów SolarEdge. Dzięki takiemu rozwiązaniu panele fotowoltaiczne mogą być instalowane nawet na częściowo zacienionych dachach utrzymując przy tym wysoką wydajność. Zastosowanie odpowiednich optymalizatorów sprawia, że każdy panel słoneczny działa niezależnie, co poprawia tym samym wydajność całej instalacji.


Fotowoltaika to pozyskiwanie energii z promieniowania

Fotowoltaika to pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego. Energia pozyskiwana ze słońca jest obecnie trzecim co do wielkości źródłem energii odnawialnej. Wykorzystuje się ją zarówno do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody w budynkach, jak i do zasilania wszelkiego rodzaju urządzeń przenośnych, takich jak kalkulatory, zegarki czy lampy. Energia odnawialna wykorzystywana jest też w sygnalizacji drogowej i w parkomatach.
Kolektory słoneczne umożliwiają zamianę energii płynącej ze słońca na energię cieplną za pomocą nośnika, którym może być gaz lub ciecz. Wykorzystywane są najczęściej do podgrzewania wody w basenach, do wydobycia ciepła technologicznego. Mają zastosowanie również podczas chłodzenia budynków, czy wspomagania centralnego ogrzewania. Mogą być płaskie, gazowe, cieczowe, a także próżniowe, próżniowo-rurowe, skupiające i specjalne.
Zamontowanie kolektorów słonecznych jest doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie zużywa się duże ilości prądu i płaci wysokie rachunki.


Zasada działania ogniw fotowoltaicznych

Ogniwo fotowoltaiczne przekształca energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną za pomocą zjawiska fotowoltaicznego. Właśnie dzięki działaniu zjawiska fotowoltaicznego możliwa jest przemiana energii słonecznej w energię elektryczną, co jest wykorzystywane przy produkcji ogniw fotowoltaicznych. Definicja zjawiska fotowoltaicznego mówi o tym, że jest to zjawisko fizyczne, które polega na powstaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego. Odkrycie zjawiska fotowoltaicznego spowodowało wytwarzanie ogniw fotowoltaicznych, które umożliwiają pozyskiwanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego. Żeby w ogniwie fotowoltaicznym mogło przebiec zjawisko fotowoltaiczne musi być ono zbudowane z odpowiednich materiałów. Fotoogniwo jest zbudowane ze specjalnego półprzewodnika, na które pada światło słoneczne umożliwiające szereg reakcji, w których wyniku powstaje napięcie elektryczne, dzięki czemu panele fotowoltaiczne spełniają swoją funkcję przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną.